Şifa yerine zehir…

Doğadan elde edilen tüm tuzlar ilk haliyle doğaldır. Aralarında içerdiği mineral ve element bakımından farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıklarda tuzun kendi aralarında ki aidiyetini belirlemeye ve kalite farklılıklarını ortaya koymaya yarar. İster kaya, ister göl,ister deniz ve ister kaynak tuzları olsun hangisi olursa olsun rafine dediğimiz işleme tabi tutulduğunda ve bu işleme esnasında beyazlatıcı ve topaklaşmayı önleyici kimyasallar kullanıldığından doğallığını kaybetmektedir. Rafine edilerek doğallığı bozulan bir tuzda hangi kaynaktan olursa olsun insan sağlığı için fayda sağlama yerine zarar vermektedir. İktisadi manada doğal tuzu elde etme maliyeti rafine tuzlara göre çok daha pahalı ve rezerv miktarı çok daha az olmaktadır. Bu yüzdende tuz sektöründe faaliyet gösteren firmalar için tuzu doğal haliyle elde etme ve piyasaya arz etmenin ekonomik getirisi cazip gelmemektedir. Yıllardır tüketicinin az kullanılan bir ürün olması ve mutfakta pratik kullanımı kolay olması gibi nedenlerle tuzun insan sağlığı açısından önemini sorgulamaması da piyasada rafine tuz üreticilerini cesaretlendirmiştir.

 

Rafine tuz hangi kaynaktan olursa olsun doğallığını kaybetmektedir.

Doğadan elde edilen tüm tuzlar ilk haliyle doğaldır. Aralarında içerdiği mineral ve element bakımından farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıklarda tuzun kendi aralarında ki aidiyetini belirlemeye ve kalite farklılıklarını ortaya koymaya yarar. İster kaya, ister göl,ister deniz ve ister kaynak tuzları olsun hangisi olursa olsun rafine dediğimiz işleme tabi tutulduğunda ve bu işleme esnasında beyazlatıcı ve topaklaşmayı önleyici kimyasallar kullanıldığından doğallığını kaybetmektedir. Rafine edilerek doğallığı bozulan bir tuzda hangi kaynaktan olursa olsun insan sağlığı için fayda sağlama yerine zarar vermektedir.

İktisadi manada doğal tuzu elde etme maliyeti rafine tuzlara göre çok daha pahalı ve rezerv miktarı çok daha az olmaktadır. Bu yüzdende tuz sektöründe faaliyet gösteren firmalar için tuzu doğal haliyle elde etme ve piyasaya arz etmenin ekonomik getirisi cazip gelmemektedir.

Yıllardır tüketicinin az kullanılan bir ürün olması ve mutfakta pratik kullanımı kolay olması gibi nedenlerle tuzun insan sağlığı açısından önemini sorgulamaması da piyasada rafine tuz üreticilerini cesaretlendirmiştir.

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*